wplivechat - en to ja translation catalogue (547 entries)

en: Cloud Server
ja: クラウド・サーバー

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.</p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Try again</a>
ja: APIのリクエスト中に不測のHTTPエラーが発生しました。</p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">やり直してください。</a>

en: An unknown error occurred
ja: 不測のエラーが発生しました。

en: Chat functionality has been paused.
ja: チャット機能は停止中です。

en: Please enter your verified API key in the <a href="admin.php?page=wplivechat-menu-api-keys-page">API Keys page</a> to activate the cloud based functionality.
ja: クラウドベースの機能を有効化するには、<a href="admin.php?page=wplivechat-menu-api-keys-page">API キーのページ</a> で 有効なAPI キーを入力してください。

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: You are currently using our <strong>cloud server</strong> to handle your chat requests and live chat sessions.<br /><br />To disable this, please deactivate the WP Live Chat Support - Cloud Server plugin.
ja: 現在、チャット要求とチャットセッションの運用に<strong>クラウド・サーバー</strong>を使用中です。<br /><br />これを無効化するには、WP ライブチャットサポート(クラウド・サーバープラグイン)を無効化してください。

en: Mobile and Desktop App
ja: モバイル＆デスクトップ App

en: Mobile and Desktop App Settings
ja: モバイル＆デスクトップ App 設定

en: Enable mobile and desktop app
ja: モバイル＆デスクトップ App を有効化

en: App
ja: アプリ

en: Guest
ja: ゲスト

en: Admin has closed and ended the chat
ja: スタッフがチャットを終了しました。

en: There is No Answer. Please Try Again Later
ja: 応答がありません。後ほどやり直してください。

en: IP Address not recorded
ja: IP アドレスは記録されていません。

en: Whois for
ja: Whois を表示

en: Accept Chat
ja: チャットを受ける

en: Incoming Chat
ja: チャット要求

en: You have an incoming chat.
ja: チャット要求が来ています。

en: Open Chat
ja: チャットを開始

en: Chat Active
ja: 応答中のチャット

en: This chat is active
ja: このチャットは応答中です

en: Initiate Chat
ja: チャットを開始

en: You must be a chat agent to initiate chats
ja: チャットを開始するには、スタッフ登録が必要です。

en: New
ja: 新規作成

en: Returning
ja: 再開した

en: Visitors on site
ja: オンライン中のビジター

en: Site Info
ja: サイト情報

en: Chat initiated on:
ja: チャットを開始したページ:

en: Advanced Info
ja: 詳細情報

en: Browser:
ja: 使用ブラウザー:

en: IP Address:
ja: IP アドレス:

en: No visitors on-line at the moment
ja: 現在オンライン中のビジターはありません。

en: No chat sessions available at the moment
ja: 現在、チャットセッションはありません。

en: Active Chats
ja: 応答中のチャット

en: You must be a chat agent to answer chats
ja: チャットに応答するには、スタッフ登録が必要です。

en: Open Chat Window
ja: チャットウィンドウを開く

en: Chat has been answered by another agent
ja: 他のスタッフが対応中

en: Chat answered by another agent
ja: 他のスタッフが対応済み

en: WP Live Chat Support - Offline Message from
ja: WPライブチャットサポート - オフラインメッセージ

en: Name
ja: ユーザー名

en: Email
ja: メールアドレス

en: Message
ja: メッセージ

en: Via WP Live Chat Support
ja: WPライブチャットサポートより

en: Alert: Someone wants to chat with you on
ja: アラート: 以下のサイトからチャット要求

en: Someone wants to chat with you on your website
ja: 当サイト上でのチャット要求が来ています

en: Log in
ja: ログイン

en: Chat Agent
ja: チャット対応スタッフ

en: Make this user a chat agent
ja: このユーザーをチャット対応スタッフにする

en: Your user role does not allow you to make yourself a chat agent.
ja: チャット対応スタッフを登録する権限がありません。

en: Please contact the administrator of this website to change this.
ja: 設定を変更するには、サイト管理者に連絡してください。

en: Chat Agent Online
ja: オンラインのスタッフ

en: Chat Agents Online
ja: オンラインのスタッフ

en: Date
ja: 日付

en: You have not received any offline messages.
ja: オフラインメッセージはありません。

en: Administrator
ja: 管理者

en: Editor
ja: 編集者

en: Author
ja: 投稿者

en: Contributor
ja: 寄稿者

en: Subscriber
ja: 購読者

en: Chat ID
ja: チャットID

en: From
ja: 発話者

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Origin
ja: 立場

en: user
ja: ユーザー

en: agent
ja: スタッフ

en: WP Live Chat Support Settings
ja: WP ライブチャットサポートの設定

en: Dear Pro User
ja: Pro 版ユーザーのみなさま

en: Please enter a valid API key on the 'Live Chat' -> 'Settings' page. Failing to do this will result in you no longer receiving updates for this plugin.
ja: 「WPライブチャットサポート」→「設定」のページで有効なAPIキーを入力してください。APIキーが間違っていると、今後のアップデート通知が受け取れなくなります。

en: You can obtain a copy of your API key
ja: APIキーを確認できます。

en: here
ja: ここから

en: An account has been created for you while purchasing the plugin. If you have lost your password, please reset it
ja: プラグインの購入にあたり、あなたのアカウントが作成されました。パスワードを忘れてしまったときは、リセット後、再設定してください。

en: If you feel you are getting this message in error, please try refreshing the page.
ja: このメッセージがエラーによって表示されているようなら、ページを再読込してください。

en: General Settings
ja: メイン設定

en: Chat Box
ja: チャットボックス

en: Offline Messages
ja: オフラインメッセージ

en: Styling
ja: スタイル

en: Chat Agents
ja: チャット対応スタッフ

en: Blocked Visitors
ja: ブロックしたビジター

en: Chat Experience Ratings
ja: チャットの評価

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Main Settings
ja: メイン設定

en: Find out more.
ja: もっと詳しく...

en: Use our server to host your chat server.
ja: WPライブチャットサポートのチャットサーバーを使用する

en: API Key
ja: APIキー

en: This API key is
ja: このAPIキーは

en: valid
ja: 適正です。

en: invalid
ja: 不正です。

en: A valid API key means that you will be able to get the latest version of the plugin as and when it is released, as well as get access to support should you require it.
ja: APIキーが適正であれば、最新バージョンがリリースされた際に最新バージョンを受け取ることができます。また、サポートを受けるためにも必要です。

en: Chat enabled
ja: チャットを有効にする

en: Choose when I want to be online
ja: オンライン状況をサイトに表示

en: Checking this will allow you to change your status to Online or Offline on the Live Chat page.
ja: このオプションをオン／オフすることで、ライブチャットにオンライン／オフラインの状況を表示します。

en: Hide Chat
ja: 「X」で閉じられたチャットボックスを非表示

en: Hides chat for 24hrs when user clicks X
ja: チャットボックス右上の「X」でチャットボックスを閉じたユーザーに対して、以降24時間チャットボックスを非表示にします。

en: Require Name And Email
ja: チャット要求に名前とメールアドレスを必須とする

en: Users will have to enter their Name and Email Address when starting a chat
ja: ビジターがチャットを要求する際、名前とメールアドレスを必須入力とします。

en: Input Field Replacement Text
ja: 名前／メールアドレスフィールドの代替テキスト

en: This is the text that will show in place of the Name And Email fields
ja: 名前／メールアドレスなしでチャットを要求できる場合、入力フィールドの代わりに表示するテキスト

en: Use Logged In User Details
ja: ログインユーザーは登録情報を使用

en: A user's Name and Email Address will be used by default if they are logged in.
ja: ユーザーがログインしている場合は、該当ユーザーの登録情報を参照します。

en: Enable On Mobile Devices
ja: モバイルでも有効にする

en: Disabling this will mean that the Chat Box will not be displayed on mobile devices. (Smartphones and Tablets)
ja: モバイル機器でもチャットボックスを表示する場合はチェック (スマートフォンおよびタブレット)

en: Record a visitor's IP Address
ja: ビジターの IP アドレスを記録

en: Disable this to enable anonymity for your visitors
ja: ビジターの IP アドレスを記録しない場合はオフにします

en: Play a sound when a new message is received
ja: 新着チャットがあれば着信音を鳴らす

en: Disable this to mute the sound that is played when a new chat message is received
ja: 無効にすると、新しいチャット要求が来たときに着信音が鳴りません。

en: Include chat window on the following pages:
ja: チャットボックスを表示させるページ:

en: Show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
ja: チャットボックスを表示させるページを ID で指定します。(カンマ区切りで複数のページを指定可)　空白で全ページに表示します。

en: Exclude chat window on the following pages:
ja: チャットボックスを表示させないページ:

en: Do not show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
ja: 特定のページでチャットボックスを表示させたくない場合、ページIDで指定します。(カンマ区切りで複数のページを指定可)　空白で全ページに表示します。

en: Allow any user to make themselves a chat agent
ja: 誰でもチャット対応スタッフに登録可能

en: Checking this will allow any of your users to make themselves a chat agent when editing their profile.
ja: オンにすると、投稿者権限にかかわらず、ユーザーは自分のプロフィール画面で自分をチャット対応スタッフにできます。

en: Chat Window Settings
ja: チャットボックスの設定

en: Chat box alignment
ja: チャットボックスの位置

en: Bottom left
ja: 下左

en: Bottom right
ja: 下右

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Auto Pop-up
ja: 自動ポップアップ

en: Expand the chat box automatically (prompts the user to enter their name and email address).
ja: チャットボックスを最初から開いた状態で表示します。

en: Name
ja: 名前

en: Picture
ja: 画像

en: Upload Image
ja: 画像をアップロード

en: Remove Image
ja: 画像を削除

en: Recomended Size 40px x 40px
ja: 推奨サイズ ＝40 x 40ピクセル(px)

en: Logo
ja: ロゴ

en: Upload Logo
ja: ロゴをアップロード

en: Remove Logo
ja: ロゴを削除

en: Recomended Size 250px x 40px
ja: 推奨サイズ ＝250 x 40ピクセル(px)

en: Chat delay (seconds)
ja: チャット遅延時間(秒)

en: How long it takes for your chat window to pop up
ja: チャットウィンドウがポップアップするまでの遅延時間

en: Chat notifications
ja: チャット通知

en: Alert me via email as soon as someone wants to chat (while online only)
ja: チャット要求をすぐにメールで知らせる(オンライン時のみ有効)

en: Display name and avatar in chat
ja: チャット中に名前とアバターを表示

en: Display the agent and user name above each message in the chat window.
ja: チャット中、各発言に発言者名とアバターを表示します。

en: Only show the chat window to users that are logged in
ja: ログインユーザーだけにチャットを表示

en: By checking this, only users that are logged in will be able to chat with you.
ja: ログインした登録ユーザーのみにチャットを許可する場合、オンにします。

en: Do not allow users to send offline messages
ja: オフラインメッセージを受け取らない

en: The chat window will be hidden when it is offline. Users will not be able to send offline messages to you
ja: オンラインのスタッフがいないときはチャットウィンドウを非表示にし、ユーザーがオフラインメッセージを送れないようにします。

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email address where offline messages are delivered to. Use comma separated email addresses to send to more than one email address
ja: オフラインメッセージを受信するメールアドレスを記入します。カンマ区切りで複数のアドレスを指定できます。

en: Sending Method
ja: 送信方法

en: PHP Mailer
ja: PHPメール

en: Host
ja: ホスト

en: Port
ja: ポート

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Offline Chat Box Title
ja: オフライン時チャットボックスの名称

en: Offline Text Fields
ja: オフラインモードのテキスト

en: Choose a theme
ja: テーマを選択

en: Theme 1
ja: テーマ1

en: Theme 2
ja: テーマ2

en: Theme 3
ja: テーマ3

en: Theme 4
ja: テーマ4

en: Theme 5
ja: テーマ5

en: Theme 6
ja: テーマ6

en: Custom. Enter Colour Values Below
ja: カスタム(色の値を以下に記入)

en: Chat box fill color
ja: チャットボックスの背景色

en: Chat box font color
ja: チャットボックスの前景色

en: I'm using a localization plugin
ja: ローカライゼーションのためのプラグインを使用している場合はチェック

en: documentation
ja: ドキュメンテーション

en: First Section Text
ja: オンライン時	チャットボックスの名称

en: Intro Text
ja: 導入のテキスト

en: Second Section Text
ja: 次のテキスト

en: Reactivate Chat Section Text
ja: チャット再起動中のテキスト

en: User chat welcome
ja: チャット開始時、最初に表示する挨拶

en: Other text
ja: 他に表示するテキスト

en: This text is shown above the user chat input field
ja: ユーザー入力フィールドの見出し

en: You are using an outdated version of WP Live Chat Support Basic. Please update your plugin to allow for animations to function
ja: 現在お使いのWPライブチャットサポート(ベーシック版)は旧バージョンです。アニメーションを有効にするには最新版へアップデートしてください。

en: Choose an animation
ja: アニメーションを選択

en: Slide Up
ja: スライドイン (下から上)

en: Slide From The Side
ja: スライドイン (サイドから)

en: Fade In
ja: その場でフェードイン

en: No Animation
ja: アニメーションしない

en: Current Users that are Chat Agents
ja: スタッフのオンライン状況

en: Online
ja: オンライン

en: Remove
ja: 削除

en: Add New Agent
ja: スタッフを追加

en: Select
ja: 選択

en: Add Agent
ja: スタッフを追加

en: Should you wish to add a user that has a role less than 'Author', please go to the <a href='./users.php'>Users</a> page, select the relevant user, click Edit and scroll to the bottom of the page and enable the 'Chat Agent' checkbox.
ja: 「スタッフを追加」のドロップダウンリストには、「投稿者」以上の権限のあるユーザー名が表示されます。「投稿者」以上の権限がないユーザーをチャット担当スタッフにするには、<a href='./users.php'>ユーザー一覧</a>のページで該当のユーザーのプロフィール編集画面を開き、一番下にある「チャット対応スタッフ」のチェックボックスをチェックして保存します。

en: If there are no chat agents online, the chat will show as offline
ja: なお、オンラインのスタッフがいない場合は、チャットはオフラインとして表示されます。

en: Blocked Visitors - Based on IP Address
ja: ブロックしたビジター ( IP アドレス)

en: Enter each IP Address you would like to block on a new line
ja: ブロックしたいビジターの IP アドレスを 1 行に 1 つ入力します。

en: Blocking a user's IP Address here will hide the chat window from them, preventing them from chatting with you. Each IP Address must be on a new line
ja: IP アドレスをブロックすると、その IP からのアクセスに対してチャットボックスが非表示となります。IP アドレスは 1 行に 1 つ記入します。

en: are only available in the WP Live Chat Support Chat Experience Ratings add-on
ja: には、WP Live Chat Support Chat Experience Ratingsアドオンが必要です。

en: Chat Encryption
ja: チャットの暗号化

en: Enable Encryption
ja: 暗号化を有効にする

en: All messages will be encrypted when being sent to and from the user and agent.
ja: すべてのチャット・メッセージの送受信が暗号化されます。

en: Once enabled, all messages sent will be encrypted. This cannot be undone.
ja: 有効化すると、すべてのメッセージが暗号化送信されます。なお、一度有効化したら無効にすることはできません。十分に注意してください。

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Add New
ja: 新規作成

en: WP Live Chat Support Triggers
ja: WPライブチャットサポート　トリガー機能

en: Update now
ja: 今すぐアップデート

en: Trigger Name
ja: トリガー名

en: Trigger Type
ja: トリガーの種類

en: Page Trigger
ja: ページのトリガー

en: Time Trigger
ja: 時刻のトリガー

en: Scroll Trigger
ja: スクロールのトリガー

en: Page Leave Trigger
ja: ページ遷移のトリガー

en: Note: When using page trigger with a the basic theme, no hovercard is shown by default. We suggest using the time trigger for this instead.
ja: ヒント: ページのトリガーを設定しても、基本のテーマではホバーカードは表示されません。この場合は、代わりに時刻のトリガーを適用することをお勧めします。

en: Page ID
ja: ページ ID

en: Note: Leave empty for 'all' pages
ja: ヒント: 全ページに適用するには、空白にします。

en: Seconds
ja: 秒

en: Show After Scrolled
ja: スクロール後

en: (%) Percent of page height
ja: ページの高さに対する比率 (%)

en: Content Replacement
ja: 置き換える内容

en: Replace Content
ja: 内容を置き換える

en: Enable Trigger
ja: トリガーを有効化

en: Close
ja: 閉じる

en: Please review your submission
ja: 記入内容を確認

en: Trigger has been edited.
ja: トリガーを編集しました。

en: Conflict with page
ja: 競合しているページ

en: Trigger ID:
ja: トリガー ID:

en: Type
ja: タイプ

en: Page
ja: ページ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Status
ja: 状態

en: Action
ja: 操作

en: Edit
ja: 編集する

en: Delete
ja: 消去する

en: All
ja: すべて

en: Click to change trigger status
ja: クリックでトリガーの状態を変更

en: No Triggers Found...
ja: トリガーが見つかりません...

en: Are you sure you would like to delete trigger
ja: 本当にトリガーを削除してよいですか?

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Overview
ja: 概要

en: WP Live Chat Support Pro <strong>requires WP Live Chat Support version 6+</strong> (basic version). Please <strong><a href="%1$s">update the plugin</a></strong> in order for the plugin to continue working correctly.
ja: WP ライブチャットサポート Pro 版<strong>を使用するには、WP ライブチャットサポート(無料版)のバージョン 6 以上</strong>が有効化されている必要があります。正しく動作させるために、<strong><a href="%1$s">こちらのページ</a></strong>でプラグインを更新してください。

en: WP Live Chat Support Pro
ja: WP ライブチャットサポート Pro 版

en: Quick Responses
ja: クイック定型文

en: Quick Response
ja: クイック定型文

en: New Quick Response
ja: クイック定型文の新規作成

en: Add New Quick Response
ja: クイック定型文の新規作成

en: Edit Quick Response
ja: クイック定型文を編集

en: All Quick Responses
ja: すべてのクイック定型文

en: View Quick Responses
ja: クイック定型文を表示

en: Search Quick Responses
ja: クイック定型文を検索

en: No Quick Responses found
ja: クイック定型文はありません

en: No Quick Responses found in the Trash
ja: ゴミ箱に入れたクイック定型文は見つかりませんでした。

en: Quick Responses for WP Live Chat Support Pro
ja: WPライブチャットサポートPro版用のクイック定型文

en: Assign Quick Response
ja: クイック定型文を選択

en: What is this?
ja: どんな意味?

en: Incoming chat from %s (%s) on %s
ja: %s (%s) が %s ページからチャットを要求

en: %s (%s) wants to chat with you. <br /><br />Log in: %s
ja: %s (%s) がチャットを要求しています。<br /><br />ログインしてください: %s

en: Display typing indicator
ja: タイピング表示を有効化

en: Display the "typing..." animation in the chat window as soon as an agent or visitor is typing.
ja: スタッフもしくはビジターが入力を始めると、相手側に「入力中...」のアニメーションを表示します。

en: Please update your <a href='%s'>basic version</a> to make use of this feature.
ja: この機能を使うには、<a href='%s'>WP ライブチャットサポート(無料版)</a>をアップデートしてください。

en: For non-cloud server users, please note that this will increase the amount of server resources required.
ja: 非クラウド・サーバーをご利用の場合、この機能はサーバーのリソースを大幅に消費する点にご注意ください。

en: Use WordPress name instead
ja: WordPress のユーザー名を使用

en: Note: 'Name' field will be ignored
ja: ヒント: 「名前」フィールドは無視されます。

en: Incoming chat ring tone
ja: チャット要求のアラート音

en: Default
ja: 標準の投稿タイプ

en: Recomended Size 60px x 60px
ja: 推奨サイズ ＝60 x 60ピクセル(px)

en: User Experience
ja: ユーザー評価

en: Please update your <a href='%s'>basic version</a> to make use of these features.
ja: これらの機能を使うには、<a href='%s'>WP ライブチャットサポート(無料版)</a>をアップデートしてください。

en: Enable Text Editor
ja: テキストエディターを有効化

en: Adds advanced text editor features, such as links, text styling, and more!
ja: リンクやスタイルなど、テキストエディターの機能を拡張します。

en: Enable File Sharing
ja: ファイル共有を有効化

en: Adds file sharing to your chat box!
ja: チャットボックスにファイル共有機能を追加します。

en: Enable Experience Ratings
ja: 評価を有効化

en: Allows users to rate the chat experience with an agent.
ja: ユーザーがチャットスタッフの対応を評価できるようになります。

en: Social
ja: ソーシャル

en: Facebook URL
ja: Facebook ページの URL

en: Link your Facebook page here. Leave blank to hide
ja: Facebook ページを公開する場合は URL を記入します。表示しない場合は空白にします。

en: Facebook URL...
ja: Facebook の URL...

en: Twitter URL
ja: Twitter の URL

en: Link your Twitter page here. Leave blank to hide
ja: Twitter のタイムラインを公開する場合は URL を記入します。表示しない場合は空白にします。

en: Twitter URL...
ja: Twitter の URL...

en: Admin
ja: 管理人

en: You are currently accepting chats
ja: チャットはオンラインです

en: You are not accepting chats
ja: チャットはオフラインです

en: You have set your status to offline. To view visitors and accept chats please set your status to online using the switch above.
ja: 状態を「オフライン」に設定しました。ビジターを閲覧したりチャットを受けるには、上のスイッチを「オンライン」にしてください。

en: Please note: Chat messages will only be encrypted and decreypted if you have inserted your WP Live Chat Support Pro API Key on the <a href="admin.php?page=wplivechat-menu-api-keys-page">API Keys page</a>.
ja: 注意: チャットの暗号化を行うには、 <a href="admin.php?page=wplivechat-menu-api-keys-page">こちらのページ</a>に WPライブチャットサポート Pro 版の API キーが入力されている必要があります。

en: Exclude chat from 'Home' page:
ja: トップページにはチャットを非表示:

en: Leaving this unchecked will allow the chat window to display on your home page.
ja: ここをチェックしない場合、トップページにもチャットボックスを表示します。トップページに表示しない場合はチェックします。

en: Exclude chat from 'Archive' pages:
ja: アーカイブページにはチャットを非表示:

en: Leaving this unchecked will allow the chat window to display on your archive pages.
ja: ここをチェックしない場合、アーカイブのページにもチャットボックスを表示します。アーカイブのページに表示しない場合はチェックします。

en: Attempting to open the chat window... Please be patient.
ja: チャットウィンドウを開いています…..

en: You are not a chat agent. Please make yourself a chat agent before trying to chat to visitors
ja: あなたはチャット対応スタッフではありません。ビジターとチャットするにはチャット対応スタッフ権限が必要です。

en: This chat has already been answered by another agent.
ja: このチャットは他の担当者が対応しました。

en: Agent(s) online
ja: オンラインのスタッフ

en: Reporting
ja: 報告

en: Triggers
ja: トリガー機能

en: Experience Rating
ja: ユーザー評価

en: User Experience Ratings
ja: ユーザー評価

en: Agent Statistics
ja: スタッフごとの統計

en: Satisfaction Rating
ja: 満足度の統計

en: Rating Count
ja: 評価数

en: Good
ja: 良い

en: Bad
ja: 悪い

en: No Ratings for this agent
ja: このスタッフの評価はありません。

en: WP Live Chat Support Reporting
ja: WPライブチャットサポート報告書

en: Popular Pages
ja: 人気のページ

en: Total Agents
ja: スタッフの合計

en: Total number of agents that used the live chat
ja: チャットを利用したスタッフの人数

en: Total Chats
ja: チャットの合計

en: Total number of chats received
ja: 受信チャットの数

en: Total URLs
ja: URL の合計

en: Total number of URLs a chat was initiated on
ja: チャットを開始した URL の数

en: Chats per day
ja: チャットの日計

en: Popular pages a chat was initiated on
ja: よくチャット要求されるページ

en: Count
ja: カウント

en: Disable initiate chat feature:
ja: チャット機能を無効化:

en: This will substantially improve performance. If you are experiencing performance issues on your site, you should disable the initiate chat feature and only enable it when you need it.
ja: チャットを無効化することで、ウェブサイトのパフォーマンスが大幅に改善します。もしパフォーマンスに問題がある場合は、通常時はこのオプションをオン(チャット無効化)にし、必要な時だけオフ(チャット有効化)にしてください。

en: Only chat agents can accept chats
ja: チャット担当スタッフのみチャットを受信可

en: Welcome. How may I help you?
ja: ご質問をどうぞ。

en: complete
ja: 完了

en: pending
ja: 保留

en: active
ja: アクティブ

en: deleted
ja: 削除済み

en: browsing
ja: 閲覧

en: requesting chat
ja: チャットをリクエスト中

en: Chat Ended - User still browsing
ja: チャット終了後、まだサイトを閲覧中

en: User is browsing but doesn't want to chat
ja: サイト閲覧中だがチャット要求なし

en: Get Pro Add-on to accept more chats
ja: Pro 版にアップグレードして、より多くのチャットを受け付けましょう!

en: Error: Could not delete chat
ja: エラー: チャットを削除できませんでした。

en: Chat Deleted
ja: チャットを削除しました。

en: Are you sure you would like to delete this chat?
ja: 本当にチャットを削除してよいですか?

en: You have not missed any chat requests.
ja: 取り逃しチャットはありません。

en: Open chat window via
ja: チャット・ウィンドウ起動のタイミング

en: Click
ja: クリック

en: Hover
ja: ホバー

en: Class
ja: クラス

en: Questions?
ja: ライブチャット

en: Chat with us
ja: (オンライン)

en: Start Live Chat
ja: チャットを開始

en: Start Chat
ja: チャットを始める

en: Connecting you to a sales person. Please be patient.
ja: スタッフを呼んでいます…..

en: Reactivating your previous chat...
ja: 前回のチャットを復元中…..

en: Press ENTER to send your message
ja: Enter キーを押すと、メッセージを送信します。

en: Send
ja: 送信

en: WP Live Chat Support Feedback
ja: 開発チームへのフィードバック

en: Your Name
ja: お名前

en: Your Email
ja: メールアドレス

en: Your Website
ja: ウェブサイト

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Send Feedback
ja: フィードバックを送信

en: Agents
ja: スタッフ

en: Include chat window on the following pages
ja: チャットウィンドウを表示するページ

en: available in the
ja: このオプションは、

en: Pro Add-on
ja: Pro 版専用アドオン

en: only
ja: です。

en: Exclude chat window on the following pages
ja: チャットウィンドウを表示しないページ

en: Display a typing animation as soon as someone starts typing.
ja: スタッフもしくはビジターが入力を始めると、相手側に「入力中...」のアニメーションを表示します。

en: Alert me via email as soon as someone wants to chat
ja: チャット要求をすぐにメールで知らせる(オンライン時のみ有効)

en: Classic
ja: クラシック

en: Modern
ja: モダン

en: Colour Scheme
ja: カラースキーム

en: Choose
ja: または、

en: Your
ja: 好きなカラーを

en: Colors
ja: 以下で設定

en: Below
ja: できます。

en: Palette Color 1
ja: 1 段め

en: Palette Color 2
ja: 2 段め

en: Palette Color 3
ja: 3 段め

en: Palette Color 4
ja: 4 段め

en: Surveys
ja: アンケート機能

en: Enable Surveys
ja: アンケートを有効化

en: Enable surveys within your live chat box, either before or after a live chat session.
ja: チャットボックス内アンケートを有効化します。チャットセッションの前でも後でも実施可能です。

en: No surveys created. Please <a href="%s" target="_BLANK" title="NimbleSquirrel">create a survey and then refresh this page.</a>
ja: 選択できるアンケートがありません。<a href="%s" target="_BLANK" title="NimbleSquirrel">こちらのページ</a>でアンケートを作成後、このページをリロード (再読込) してください。

en: Select a survey
ja: アンケートを選択:

en: Display survey
ja: 表示するタイミング:

en: Before chat
ja: チャット開始前

en: After chat
ja: チャット終了後

en: Chat button text
ja: チャットボタンに表示するテキスト:

en: Change title of chat box when chat ended to
ja: チャット終了時に表示するチャットボックスのタイトル:

en: Or chat to an agent now
ja: チャットを始める

en: Leave a message
ja: メッセージを送信

en: WP Live Chat Surveys with Nimble Squirrel
ja: WP ライブチャット・アンケート Powerd by Nimble Squirrel

en: To view your responses, click the button below and log in to your NimbleSquirrel account.
ja: 回答を閲覧するには、下のボタンをクリックして Nimble Squirrel のアカウントへログインしてください。

en: Need help? <a href='https://wp-livechat.com/contact-us/' target='_BLANK'>Contact us</a> and we'll get back to you as soon as possible!
ja: ご不明な点があれば、お気軽に<a href='https://wp-livechat.com/contact-us/' target='_BLANK'>お問い合わせ</a>ください。できるだけ早くお返事さしあげます。

en: Register on <a href="%s" target="_BLANK" title="NimbleSquirrel">NimbleSquirrel</a> (It's free.)
ja: <a href="%s" target="_BLANK" title="NimbleSquirrel">NimbleSquirrel</a> (無料) のアカウントを取得します。

en: <a href="%s" target="_BLANK" title="Create a survey">Create a survey</a>.
ja: <a href="%s" target="_BLANK" title="Create a survey">NimbleSquirrelにログイン</a>して、アンケートを作成します。

en: Add a Survey to your live chat box
ja: ライブチャットにアンケート機能を追加

en: Three simple steps:
ja: 簡単 3 ステップで、チャット時にアンケートを実施できます。

en: Enable surveys in your live chat <a href='admin.php?page=wplivechat-menu-settings'>settings page</a>.
ja: <a href='admin.php?page=wplivechat-menu-settings'>設定ページ</a>でチャットボックスのアンケート機能を有効化します。

en: Welcome to
ja: ようこそ、

en: Version 6
ja: バージョン 6 へ!

en: The most popular live chat plugin!
ja: もっとも人気のあるライブチャット・プラグインです!

en: How did you find us?
ja: 当サイトをどのようにして知りましたか?

en: WordPress.org plugin repository
ja: WordPress.org プラグインリポジトリ

en: Search Term
ja: 検索キーワード

en: Google or other search Engine
ja: Google などの検索エンジン

en: Friend recommendation
ja: 友人知人のおすすめ

en: Other
ja: その他

en: Please Explain
ja: 具体的に

en: Submit
ja: 送信

en: Skip
ja: スキップ

en: Chat offline. Leave a message
ja: チャットはオフラインです。メッセージを送信できます。

en: Hello. Please input your details so that I may help you.
ja: ご不明な点があれば、お気軽にお尋ねください!

en: We are currently offline. Please leave a message and we'll get back to you shortly.
ja: ただいまオフラインです。メッセージを送信された場合、後ほど回答いたします。

en: Sending message...
ja: メッセージ送信中…..

en: Thank you for your message. We will be in contact soon.
ja: メッセージありがとうございます。後ほどご連絡します。

en: Start live chat
ja: ライブチャットを開始

en: Chat ended
ja: チャット終了

en: Connecting. Please be patient...
ja: 接続中…..

en: Please click \'Start Chat\' to initiate a chat with an agent
ja: 「チャットを始める」をクリックして、チャット担当者を呼び出します。

en: Live Chat
ja: WPライブチャットサポート

en: Settings
ja: 設定

en: History
ja: 履歴

en: Missed Chats
ja: 取り逃しチャット

en: Support
ja: サポート

en: Extensions
ja: 機能拡張

en: API Keys
ja: API キー

en: Premium Extension API Keys
ja: プレミアム版拡張機能の API キー

en: To find and manage your premium API keys, please visit your <a target='_BLANK' href='https://wp-livechat.com/my-account/'>my account</a> page.
ja: プレミアム版拡張機能の API キーを入手／管理するには、<a target='_BLANK' href='https://wp-livechat.com/my-account/'>My アカウント</a>ページをご覧ください。

en: Start chat
ja: チャットを始める

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: New chat received
ja: 新しいチャット要求

en: A new chat has been received. Please go the 'Live Chat' page to accept the chat
ja: 新しいチャット要求が来ています。

en: You are using an outdated version of <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>. Please
ja: 現在お使いの <strong>WP ライブチャットサポート Pro 版</strong>は、旧バージョンです。

en: update to at least version
ja: 次のバージョンへアップデートしてください。

en: to ensure all functionality is in working order
ja: すべての機能を有効にするには、少なくとも

en: You're live chat box on your website has been temporarily disabled until the Pro plugin has been updated. This is to ensure a smooth and hassle-free user experience for both yourself and your visitors.
ja: このサイトのチャットボックスは、Pro 版プラグインが更新されるまで一時的に無効化しています。これにより、管理側、ビジター側ともに、不具合のストレスなくスムーズに利用できます。

en: You can update your plugin <a href='./update-core.php'>here</a>, <a href='./plugins.php'>here</a> or <a href='https://wp-livechat.com/get-updated-version/' target='_BLANK'>here</a>.
ja: 更新プログラムは、<a href='./update-core.php'>こちら (コアプログラム)</a> か <a href='./plugins.php'>こちら (プラグイン)</a>、もしくは<a href='https://wp-livechat.com/get-updated-version/' target='_BLANK'>こちら ( WP ライブチャットサポート更新ページ)</a> で入手できます。

en: If you are having difficulty updating the plugin, please contact
ja: プラグインの更新が困難な場合の連絡先:

en: You are using an outdated version of <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>.
ja: 現在お使いのWPライブチャットサポートPro版は旧バージョンです。

en: Please update to the latest version of WP Live Chat Support Pro
ja: WP ライブチャットサポート Pro 版の最新版へアップデートして、

en: Version 5.0.1
ja: バージョン 5.0.1

en: Congratulations
ja: インストールが完了しました!

en: You are now accepting live chat requests on your site.
ja: チャットを受け付ける準備ができました。

en: The live chat box has automatically been enabled on your website.
ja: インストール直後は、チャットボックスは自動的に有効化されています。

en: Chat notifications will start appearing once visitors send a request.
ja: ビジターがチャット要求をすると、チャット通知が表示されます。

en: You may <a href='?page=wplivechat-menu-settings' target='_BLANK'>modify your chat box settings here.
ja: チャットボックスの各種設定は<a href='?page=wplivechat-menu-settings' target='_BLANK'>こちらで行います。

en: Experiencing issues?
ja: 問題が発生したときは、

en: Visit our troubleshooting section.
ja: トラブルシューティングを参考にしてください。(英語のみ)

en: Hide
ja: 非表示

en: With the Pro add-on of WP Live Chat Support, you can
ja: WP ライブチャットサポートの Pro 版では、ボタンのクリックだけで

en: see who's online and initiate chats
ja: オンラインのビジターの状況を見たり、チャットを開始

en: initiate chats
ja: チャットを開始

en: with your online visitors with the click of a button.
ja: できます。

en: Buy the Pro add-on now.
ja: 今すぐ Pro 版へアップグレードしましょう。

en: Please note: This window must be open in order to receive new chat notifications.
ja: !!!重要!!! : リアルタイムでチャット通知を受け取るには、このウィンドウを開いておきます。

en: Visitors online
ja: オンラインのビジター

en: Visitor
ja: ビジター

en: Time
ja: 時刻

en: Data
ja: データ

en: Chat Dashboard
ja: チャットのダッシュボード

en: You do not have access to this page as <strong>you are not a chat agent</strong>.
ja: <strong>スタッフでないため、</strong>このページにアクセスする権限がありません。

en: Previous
ja: 過去のチャット

en: Active
ja: 対応中のチャット

en: Chat with
ja: 　対象者:

en: End chat
ja: チャット終了

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Get more add-ons
ja: アドオンをさらに入手

en: Add Quick Responses to your Live Chat
ja: ライブチャットにクイック定型文機能を追加

en: Pro version only
ja: Pro 版のみ

en: type here...
ja: ここに入力…..

en: User has opened the chat window
ja: ユーザーがチャットウィンドウを開きました。

en: User has minimized the chat window
ja: ユーザーがチャットウィンドウを最小化しました。

en: User has maximized the chat window
ja: ユーザーがチャットウィンドウを最大化しました。

en: The chat has been ended
ja: チャットは終了しました。

en: Delete History
ja: 履歴を削除

en: No chats available at the moment
ja: 現在、チャットはありません

en: View Chat History
ja: チャット履歴を見る

en: Download Chat History
ja: チャット履歴をダウンロード

en: WP Live Chat History
ja: WPライブチャット履歴

en: WP Live Chat Missed Chats
ja: 取り逃しチャット

en: Please update to the latest version of WP Live Chat Support Pro to start recording any offline messages.
ja: オフラインメッセージを記録するには、最新版の WP ライブチャットサポート Pro 版へアップデートしてください。

en: This option is only available in the
ja: この機能は

en: WP Live Chat Offline Messages
ja: オフラインメッセージ

en: Actions
ja: 操作

en: Delete Message
ja: 削除

en: Please click 'Start Chat' to initiate a chat with an agent
ja: 「チャットを始める」をクリックでスタッフを呼び出します。

en: Your settings have been saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Thank You for your feedback!
ja: ご意見ありがとうございます!

en: Thank you for your feedback. We will be in touch soon
ja: ご意見ありがとうございます。のちほどご連絡いたします。

en: There was a problem sending your feedback. Please log your feedback on
ja: フィードバック送信中に問題が発生しました。フィードバックにログインしてください。

en: WPLC: set_time_limit() is not enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat Support as a result of this. Please get in contact your host to get this function enabled.
ja: WPLC: このサーバーでは set_time_limit() が有効化されていません。これにより、WP ライブチャットサポートの使用中に何らかの問題が発生する可能性があります。このファンクションを有効化するには、サーバー管理者へご連絡ください。

en: WPLC: Safe mode is enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat Support as a result of this. Please contact your host to get safe mode disabled.
ja: WPLC: このサーバーはセーフモードで運用されています。これにより、WP ライブチャットサポートの使用中になんらかの問題が発生する可能性があります。セーフモードを無効化するには、サーバー管理者へご連絡ください。

en: Suggested Plugins
ja: おすすめのプラグイン

en: The easiest to use Help Desk & Support Ticket plugin. Create a support help desk quickly and easily with Sola Support Tickets.
ja: Sola Support Tickets は、あなたのウェブサイトにヘルプデスクとサポート・チケットの機能を追加する WordPress プラグインです。

en: Get this Plugin
ja: プラグインを入手

en: Create and send newsletters, automatic post notifications and autoresponders that are modern and beautiful with Nifty Newsletters.
ja: Nifty Newsletters は、ニュースレターの作成と配信を可能にするプラグインです。自動送信や自動返信の機能も搭載。洗練されたデザインのニュースレターで、あなたのサイトをイメージアップしましょう!

en: Price:
ja: 価格:

en: Free
ja:  無料

en: Paid
ja:  有料

en: For:
ja: 対象:

en: Both
ja: すべて

en: Free version
ja:  無料版

en: Pro version
ja:  Pro 版

en: Already installed
ja: インストール済み

en: WP Live Chat Support
ja: WPライブチャットサポート

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Getting started? Read through some of these articles to help you along your way.
ja: 初めての方は、まず、これらの記事をお読みください。

en: Documentation:
ja: ドキュメンテーション:

en: Minimum System Requirements
ja: 最小限のシステム構成

en: Do I have to be logged into the dashboard to chat with visitors?
ja: ビジターとチャットするには管理画面にログインが必要ですか?

en: What are Quick Responses?
ja: クイック定型文とはなんですか?

en: Can I use this plugin on my multi-site?
ja: 自分が運営する複数のサイトでプラグインを使用できますか?

en: How do I disable APC Object Cache?
ja: APC Object Cache を無効にする方法は?

en: Do you have a mobile app?
ja: モバイル用のアプリはありますか?

en: How do I check for JavaScript errors on my site?
ja: 自サイトの JavaScript エラーはどうすればチェックできますか?

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: WP Live Chat Support  has a diverse and wide range of features which may, from time to time, run into conflicts with the thousands of themes and other plugins on the market.
ja: WP ライブチャットサポートは非常に多機能なため、多くのテーマや他のプラグインとの共存により問題が生じる場合があります。

en: Common issues:
ja: よくある症状:

en: The chat box doesnt show up
ja: チャットボックスが表示されません。

en: The chat window disappears when I logout or go offline
ja: ログアウトした時やインターネット接続がない時、チャットウィンドウが消えてしまいます。

en: This chat has already been answered. Please close the chat window
ja: このチャットは応答済みです。チャットウィンドウを閉じてください。

en: Messages only show when I refresh the chat window
ja: 再読込しないとチャットのメッセージが表示されません。

en: I'm not getting any notifications of a new chat
ja: 新しいチャットの通知が送られてきません。

en: The chat window never goes offline
ja: チャットウィンドウが消えません。

en: Still need help? Use one of these links below.
ja: 探している質問や答えが見つからない時は、以下のリンクもご参考に。

en: Support desk
ja: サポートデスク

en: Contact us
ja: お問い合わせ

en: Initiate Chats
ja: チャットを開始する

en: Buy the Pro add-on now (once off payment).
ja: Pro 版 (アドオン) は $19.95 の買い切り価格です。

en: Multiple Chats
ja: 複数同時チャット

en: accept and handle multiple chats.
ja: 複数のチャットを受ける

en: Add unlimited agents
ja: WP ライブチャットサポート Pro 版

en:  with the Pro add-on of WP Live Chat Support
ja: では、何人でも制限なくスタッフを追加できます!

en: (once off payment).
ja: (買い切り価格 $19.95)

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">WP Live Chat Support</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
ja: <a href="%1$s" target="_blank">WP ライブチャットサポート</a>のご利用ありがとうございます!　ぜひ、<a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a> のサイトでこのプラグインを<a href="%2$s" target="_blank">評価してください</a>!

en: WP Live Chat Support is a product of
ja: WP ライブチャットサポート開発元:

en: Add as many agents as you need with the
ja: スタッフをもっと追加するには →

en: Pro version.
ja: Pro 版 (有料版)

en: Change the default chat agent from <strong>%1$s</strong> to
ja: デフォルトのスタッフを <strong>%1$s</strong> から変更:

en: Verify
ja: 確認

en: Status:
ja: 状態:

en: Valid
ja: 適正

en: Manage this extension
ja: 拡張機能を有効化

en: Invalid
ja: 不正

en: Linked Domains
ja: リンクするドメイン

en: Get unlimited agents, initiate chats, advanced chat box control, encryption and more with the Pro add-on.
ja: スタッフを無制限に追加、ワンクリックでチャット開始、チャットボックスの高度なカスタマイズ、SSL対応でセキュリティ対策も万端。多彩な機能を Pro 版(アドオン)で実現しましょう!

en: Get this extension
ja: この拡張機能を入手

en: Mobile & Desktop App
ja: モバイル＆デスクトップ App

en: Answer chats directly from your mobile phone or desktop with our mobile app and desktop client
ja: スマートフォンや、パソコンのデスクトップ・クライアントでダイレクトにチャット対応!

en: Reduce the resources required by your server - use our cloud server to host your chats.
ja: サーバーの空きリソースが不足しています。私たちが提供するクラウド・サーバーの利用をご検討ください。

en: Relevant Extensions
ja: 関連する拡張機能

en: Powered By WP Live Chat Support
ja: Powered By WP ライブチャットサポート

en: Your API Key is Invalid. You are not eligible for future updates. Please enter your API key <a href="admin.php?page=wplivechat-menu-api-keys-page">here</a>.
ja: API キーが不正なため、将来的なアップデートを利用できません。<a href="admin.php?page=wplivechat-menu-api-keys-page">こちらのページ</a>で有効なAPI キーを入力してください。

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Only change these settings if you are experiencing performance issues.
ja: これらのオプションは、サイトのパフォーマンスに問題がある時だけ変更してください。

en: What type of environment are you on?
ja: ご使用のサーバーの種類

en: Shared hosting - low level plan
ja: 共用レンタルサーバー (ライトプラン)

en: Shared hosting - normal plan
ja: 共用レンタルサーバー (スタンダードプラン)

en: Dedicated server
ja: 専用サーバー

en: Long poll setup
ja: ロングポーリング (Long Polling) の設定

en: Only change these if you are an experienced developer or if you have received these figures from the Code Cabin Support team.
ja: あなたが熟練した技術者であるか、もしくは、WP ライブチャットサポート開発元: Code Cabin のサポートチームから指示されたとき以外は、この設定を変更しないでください。

en: Iterations
ja: 検証の反復回数 (Iteration)

en: Sleep between iterations
ja: 反復中のスリープ時間

en: microseconds
ja: ミリ秒

en: Pro add-on
ja: Pro 版アドオン

en: Upgrade Now
ja: 今すぐアップグレード

en: Create custom data triggers when users view a certain page, spend a certain amount of time on a page, scroll past a certain point or when their mouse leaves the window.
ja: トリガーとは、いわば「きっかけ」です。ユーザーが特定のページを閲覧した時や、一定以上の時間そのページに滞在しているとか、ページ内の任意の地点より下にスクロールした、など、チャットを呼びかけたい「きっかけ」を設定し、チャンスを逃さずサポートする機能です。

en: Trigger Types
ja: トリガーの種類
